Patarimai: kaip paruošti vaiką vizitui pas odontologą?

 1. Pirmasis vizitas turėtų būti, kai vaikui išdygsta pirmasis dantukas. Šio vizito metu išdygęs dantukas apžiūrimas, įvertinama vaiko burnos higiena, tėveliai supažindinami su vaiko burnos ertmės profilaktika bei taisyklinga mityba.
  • Jeigu pirmasis vaiko vizitas yra iki 1 metukų, rekomenduojama tėveliams pagalvoti apie rūpimus klausimus, į kuriuos odontologas išsamiai atsakys.
  • Jeigu vaiko pirmasis vizitas šiek tiek vėliau, svarbu, kad tėveliai būtų papasokoję apie vaikų gydytojus, kurie rūpinasi vaikų dantukais. Galima paskaityti knygeles ar pažiūrėti filmukus. Pamokyti vaiką plačiai išsižioti.
 2. Bailiukui – daugiau laiko pažinčiai. Gali būti, kad prireiks kelių vizitų, kol vaikas pripras prie dantų gydytojo ir pradės juo pasitikėti, tad apžiūrėti visus dantukus gali prireikti kelių vizitų.
 3. Patariama profilaktiškai vaikui LANKYTIS PAS TĄ PATĮ ODONTOLOGĄ, kurį jis gerai pažįsta, yra susibendravę ir gydytojas jam yra tarsi artimas draugas, kuriuo vaikas pasitiki ir nebijo.
 4. Ko NEDARYTI?  Jokiu būdu negalima vaiko gąsdinti dantų gydytoju, apsilankymo pas jį traktuoti kaip bausmės ar vaikui kalbėti kaip jūs patys bijote. Atvesti vaiką pas odontolgą reikėtų nelaukiant, kol dantis pradės skaudėti.
 5. Kodėl svarbu gydyti pieninius dantis?
  • Paprastai pirmieji pieniniai dantukai vaikams išdygsta apie 5-7 gyvenimo mėnesį. Daugelis trejų metų vaikų jau turi 20 pieninių dantukų.
  • Ankstyvasis vaikų dantų ėduonis – tai ėduonies forma, kuri pažeidžia ką tik išdygusius dantis. Ši ėduonies forma gali atsirasti ir vaikams, dažnai maitinamiems krūtimi ilgiau kaip vienerius metus, ypač naktį. Jei vaikas, įpratęs užmigti su buteliuku, vietoj pieno reikėtų vartoti virintą vandenį.
  • Negydant pažeistų dantų vainikai nulūžta, lieka tik šaknys. Kartais vainikas lūžta nuo menkiausios traumos.
  • Dėl sugedusių dantų ar jų traumų galima anksti netekti pieninių dantų. Labai sugedę pieniniai dantys raunami, norint išvengti pastoviųjų dantų užuomazgų pažeidimo.

 

Kokią įtaką vaiko raidai, svoriui ir bendrai organizmo sveikatai turi pieniniai dantys?

Dažnai tėveliai mano, kad pieninių vaiko dantų gydyti nereikia, juk jie visvien iškris. Bet tokia nuomonė labai klaidinga. Sveiki pieniniai dantys svarbūs ne tik kramtymui, bet ir žandikaulio formavimuisi, nuolatinių dantų dygimui, virškinimui bei vaiko kūno svoriui. Kaip?

Kiekvienas dantis turi skirtingą anatominį paviršių, kuris dalyvauja kramtymo funkcijoje. Negydant ir per anksti netekus dantų, jų kramtymo funkciją perima kiti dantys, dėl to yra perkraunami. O tai reiškia, kad toje vietoje, kur yra perkrova dantys dėvisi greičiau, gali išilgėti ir išsikraipyti, todėl ilgainiui gali atsirasti nuolatinio sąkandžio problemų. Jeigu sukandimas yra nudilęs, sužemėjęs, kramtomieji veido raumenys įsitempę per stipriai, dėl to įsitempia ir kaklo bei stuburą prilaikantys raumenys, o dėl per didelės įtampos ilgainiui gali atsirasti stuburo skausmas ir kaklo išvarža.

Taip pat, sutrikus kramtymo funkcijai yra prastai sukramtomas maistas, todėl patekęs į virškinamąjį traktą jis kaupiasi ir pūva, jo šalinimas tampa ne toks sklandus, todėl natūraliai gali padidėti vaiko kūno svoris.

Leave a comment

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.